top of page
Cinergy38_banner_820x461_udalost.jpg

Jeden musí z kola ven

online screening talk

Poslední akcí edukativní platformy Cinergy pro rok 2020 bude online projekce filmu „Jeden musí z kola ven“ v režii Tomase Alfredsona. Snímek vzniklý na základě knihy nedávno zesnulého spisovatele Johna le Carrého, známého především svými špionážními a politickými romány. Odborný úvod o zmíněných autorech a jejich tvorbě povede Pavel Sladký. 

 

Příběh filmu se odehrává v roce 1973, kdy se britská tajná služba MI6 pokouší ve svém středu nalézt sovětského špiona a udržet Spojené království v bezpečí. K odhalení „krtka“ je povolán z předčasného důchodu George Smiley (Gary Oldman). Seznam podezřelých ze zrady je zúžen na čtyři a Smiley má jediný úkol – označit, kdo z nich kompromituje britskou tajnou službu. Je to ambiciózní Percy Alleline (Toby Jones), jemuž přidělili krycí jméno Švec; zdvořile sebevědomý Bill Haydon (Colin Firth), přezdívaný Krejčí; statečný Roy Bland (Ciarán Hinds), zvaný Voják; pokuřující Toby Esterhase (David Dencik) vystupující pod jménem Chudák; nebo samotný Smiley, zapsaný jako Žebrák? Jen tomu nejlepšímu špionovi je radno věřit.

Režisér a herec Tomas Alfredson pochází ze Švédska a je tvůrcem řady krátkometrážních a celovečerních filmů. Natočil například snímky filmy Bert: Den siste oskulden (1995) nebo Čtyři odstíny hnědé (Fyra nyanser av brunt, 2004), snímek uvedený na MFF KV 2004 v rámci sekce Dny kritiků Variety. Mysteriózní horor Ať vejde ten pravý (2008) mu vynesl švédskou národní cenu pro nejlepší film, byl promítán také na filmovém festivalu v Rotterdamu a na newyorském festivalu Tribeca. V roce 2011 o sobě dal vědět špionážním dramatem Jeden musí z kola ven (Tinker Tailor Soldier Spy). Hudbu k tomuto titulu složil Alberto Iglesias, který je znám svou spoluprací s Julio Medemem a Pedro Almodóvarem. Jeho zatím posledním celovečerním filmem je thriller Sněhulák (The Snowman, 2017). V hlavní roli se představuje Michael Fassbender a film vznik podle stejnojmenné knihy norského spisovatele Jo Nesbøa.

John le Carré (1931–2020), vlastním jménem John Moore Cornwell, autor více než pětadvaceti knih, patří ke klasikům špionážního žánru. Jeho příběhy jsou inspirovány dlouholetou praxí u britské výzvědné služby z 50. a 60. let. Jeho kariéru ukončila aféra s Kimem Philbym, vysoce postaveným důstojníkem MI6 a agentem bývalé KGB, který prozradil Cornwellovu totožnost. Poté se le Carré věnoval jen psaní, jak řadě románů se svým nejznámějším hrdinou Georgem Smileym, tak knihám stojícím samostatně. Le Carrého proslavily zejména díla Špion, který přišel z chladu a Jeden musí z kola ven. Podle knihy Malá bubenice v roce 1983 vznikl film s Diane Keatonovou v hlavní roli, před dvěma lety pak seriál BBC. Le Carré zemřel 12. prosince v britském Truro.

bottom of page